Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Trompetin yıldızı Grammy Ödüllü Chris Botti İstanbul’da

Trompetin yıldızı Grammy Ödüllü Chris Botti İstanbul’da

Trompetin yıldızı Grammy Ödüllü Chris Botti İstanbul’da16 Mayıs 2024 - 01:05
Grammy ödüllü trompet sanatçısı Chris Botti’nin, JRO Yatırım ana sponsorluğunda 17 Mayıs Cuma akşamı, saat 21.00’de, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda vereceği konserin biletleri hızla tükeniyor.
Müzik dünyasının en çok satan çağdaş caz trompet sanatçılarından Botti, kariyeri boyunca Sting, Paul Simon, Barbra Streisand, Lady Gaga gibi ünlü isimlerle sahne aldı. Çok sayıda altın ve platin plak kazanan sanatçı, dünyaca ünlü orkestralarla prestijli sahnelerde konserler verdi. Türk müzikseverlerin yakından takip ettiği Chris Botti, 41 konserlik dünya turnesinin İstanbul ayağında Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda hayranlarıyla buluşacak. Kod Müzik ve BWO Entertainment iş birliğiyle gerçekleştirilecek olan konserde Chris Botti, beş özel konuğu ve orkestrasıyla birlikte müzik tutkunlarına büyüleyici bir akşam vadediyor.
 
Caz, pop ve klasik arasında bir yolculuk
 
Sanatında duygusal derinlik ve teknik ustalıkla öne çıkmayı başaran Chris Botti, müziğiyle ilgili, "Müziğim her zaman caz, pop ve klasik arasında bir yolculuk vadeder” diyor.  Bu yolculuk, onun müziksel ifadesini ve sınırları zorlama biçimini gözler önüne seriyor.
 
Sanatsal yeniden doğuş: 'vol.1'
 
Chris Botti, Blue Note Records etiketiyle yayınladığı, caz ve pop müziğin sınırlarını zorladığı son albümü “Vol.1”ı yeni bir başlangıç olarak görüyor. Sanatçı, 60 yaşında kaydettiği albüm için, “Dünyadaki birçok şey gibi, kariyerimde de bir yeniden başlama zamanıydı" diyor. Orkestral düzenlemelerin bir kenara bırakıldığı albümde, akustik caz ve klasik standartlara odaklanılarak müziğin sadeliği ön plana çıkarılıyor.
 
 
Efsane İsimlerle Dolu Bir Kariyer
 
Chris Botti, müzik kariyeri boyunca Sting, Paul Simon, Barbara Streisand gibi efsane isimlerle birlikte çalıştı. Botti, "Müzik kariyerim boyunca birçok efsane ile çalışma şansı buldum ve her biri benim sanatıma farklı bir boyut ekledi" sözleriyle ifade ettiği gibi, her performansıyla kariyer basamaklarına bir yenisini daha ekleyerek müzik dünyasında zirveye çıkmayı başardı.
 
Dünyanın En Güzel 50 İnsanı Listesi 
 
Sanatçı 2013 yılında "Impressions" albümüyle En İyi Pop Enstrümantal Albüm kategorisinde Grammy Ödülü kazandı. Ayrıca 2008’de "Italia" ve 2010’da canlı kayıt albümü "Chris Botti in Boston" ile üç adaylık aldı. Albümlerinin dördü Billboard caz albümleri listesinde bir numaraya ulaşırken, fiziği ve yaşam stiliyle de dikkat çeken sanatçı, 2004’te People dergisinin “En Güzel 50 İnsan” listesinde yer aldı.
 
 
İstanbul'dan sonra Dubai, Paris ve Londra’da
 
Daha önce Türkiye’de verdiği kapalı gişe konserlerde Türk müzikseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Chris Botti, İstanbul’u her zaman büyülü bulduğunu, Türk dinleyicilerinin enerjisinin ise performansını özel kıldığını söylüyor.  Sanatçı son olarak 2021’de Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’nin açılış konserleri kapsamında İstanbullu müzikseverlerle buluşmuştu.
 
Chris Botti 4 Mayıs’ta çıkacağı ve 41 noktayı kapsayan dünya turnesi kapsamında, 17 Mayıs’ta İstanbul’da vereceği konserin ardından; 19 Mayıs’ta Dubai’de, 22 Mayıs’ta Paris’te ve 23 Mayıs’ta Londra’da konser verecek. 
 
Chris Botti’nin trompetinin yumuşak ve melodik sesiyle birlikte özel konuklar, keyifli orkestra ve Harbiye’nin büyüleyici atmosferinde gerçekleşecek olan bu muhteşem konserin biletleri, bilet satış siteleri üzerinden temin edilebilir. 
 
 
 
 
 
Etiketler: Trompet  Chris Botti  İstanbul