Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Yanköşe’nin 10. edisyonu 'Geleceğe Salınmak'

Yanköşe’nin 10. edisyonu 'Geleceğe Salınmak'

Yanköşe’nin 10. edisyonu 'Geleceğe Salınmak'08 Haziran 2024 - 05:06
Kahve Dünyası’nın kâr amacı gütmeyen kamusal alanda güncel sanat projesi, Yanköşe’nin onuncu edisyonunda Sena Başöz’ün 'Geleceğe Salınmak' isimli çalışması yer alıyor.
1 Nisan’da sergilenmeye başlanan çalışmada, Yapı Kredi Tarihi Arşivi “Selahattin Giz Koleksiyonu” fotoğraflarından kesip çıkarılmış, yeni kurulan Cumhuriyetin geleceğini temsil eden genç ve sağlıklı sporcu bedenleri yer alıyor. 
 
 
Kahve Dünyası’nın güncel sanat projesi Yanköşe, onuncu edisyonunda, Sena Başöz’ün “Geleceğe Salınmak” isimli çalışmasını ağırlıyor. Eser, çoğunluğunu Selahattin Giz’in (1914-1994) çektiği, bir kısmını da topladığı 35.000 fotoğraf içeren Yapı Kredi Tarihi Arşivi “Selahattin Giz Koleksiyonu” fotoğraflarından kesip çıkarılmış sporcu bedenlerinden oluşuyor. İlhamını Fransız sanatçı Yves Klein’ın Leap into the Void (Boşluğa Salınmak) isimli ikonik eserinden alan Geleceğe Salınmak, Cumhuriyetin kurulduğu dönemlerde çekilmiş fotoğraflardaki genç sporcuların havada, yer çekiminden özgürleştikleri anlarda çekilmiş bedenlerini, Yanköşe duvarlarında sanatseverlerle buluşturuyor.
 
 
Sena Başöz, Eylül 2024’e kadar Yanköşe’de sergilenecek eserle ilgili şunları söylüyor: “Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan anıtlarda sık sık genç sporcu bedenleri yer alır. Ellerinde bazen bayrak, bazen meşale tutan bu genç, sağlıklı bedenler yeni kurulan cumhuriyetin geleceğini temsil eder. Resmi tarih anlatısı, güç kimin elindeyse o doğrultuda değişiyor, dönüşüyor. Neyi nasıl hatırladığımız, nasıl hafızalaştırdığımız bir sanatçı olarak ilgi alanıma giriyor. Bugünden geriye dönüp baktığımızda Türkiye Cumhuriyeti tarihi keskin kırılmalarla dolu. Bunların da kendine göre bir döngüsü var. Bu kırılmalarda geleceğin yükünü omzunda hisseden idealist gençler ağır bedeller ödedi. Farklı zaman dilimlerinden, çeşitli görüşlerden gençlerden bahsediyorum. Ben de fotoğraflardaki genç bedenleri geleceğin yüklerinden arındırmak istedim. Bilinmez bir gelecek karşısında gençliğin getirdiği cesareti vurgulamak istediğim için sporcuların havada, yer çekiminden özgürleştikleri anlarda çekilmiş bedenlerine yöneldim.”
 
 
Sena Başöz hakkında
2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde lisansını, 2010 yılında Bard College Milton Avery Graduate School of the Arts Film ve Video Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Sanatçı, Cité Internationale des Arts Paris’te (2017), Atelierhaus Salzamt Linz’de (2010) ve Delfina Foundation Londra’da (2020-2022) misafir sanatçı programlarına katıldı.
 
Yaşam ile ölüm arası tek elle tutulur malzeme olan arşivlerle sık sık çalışan Sena Başöz’ün çalışmaları, iyileşmeyi araştırırken ulaşılmaz olanlarla etkileşime geçmenin ve donuk-ölü-zaman aşımına uğramış-kayıp kabul edilenleri deneysel olarak yeniden canlandırmanın yollarını arar. Sanatçının son dönem işleri bir arşiv olarak bedeni ve yeniden canlandırma aracı olarak hareketi araştırır. 
 
Sena Başöz’ün son dönem kişisel sergileri ve performansları arasında “Kaçınılmaz Koreografi”, Zilberman Gallery, İstanbul (2023); “İyileşme Olasılıkları”, Yapı Kredi Kültür Sanat ve Yayıncılık, İstanbul(2023); “Slalom”, Wellcome Collection, Londra (2022); “Clam”, Matsutake at Librairie Yvon Lambert, Paris (2021); “Ars Oblivionis”, Lotsremark Projekte, Basel (2020); “Hold on Let go”, ve MO-NO-HA Seongsu, Seul (2020) yer alıyor. Katıldığı grup sergileri arasında “There is Nothing Inevitable about Time”, TAVROS, Atina (2022); “Transitorische Turbulenzen, Kunstraum Dreiviertel”, Bern (2020); “Studio Bosphorus”, Hamburger Bahnhof, Berlin (2018); “Quiet Dialogue”, Tokyo Metropolitan Museum (2018) ve “Sharjah Biennial Offsite Exhibition: BAHAR”, İstanbul (2017) yer alıyor.