Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Müzik » Çanakkale için 10 yeni beste

Çanakkale için 10 yeni beste

Çanakkale için 10 yeni beste04 Mart 2019 - 10:03
Gedik Sanat'ın öncülüğün Çanakkale Zaferi'nin 104. yıldönümünde 10 Türk bestecinin bestelediği 10 eser Vefa Lisesi'nde düzenlenecek etkinlikle seslendirilecek.

18 Mart 2019 Pazartesi günü saat 15.00'da Türkiye'ye Kültür Sanat hayatında yön vermiş oldukça önemli ismin mezun olduğu Vefa Lisesi'nde, Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünde, 10 Türk Bestecisinin son yıllarda bestelediği 10 eseri seslendirilecek. Bu eserlerden 3 tanesi ilk defa dinleyiciyle buluşacak. Gedik Sanat tarafından Ahmet Tamer Topuz, Hakan Ali Toker ve Mustafa Ege Yılmaz'a üç eser sipariş edildi. 

 

2017 yılında Kadıköy Belediyesi  Süreyya Operası tarafından 35 yaş altı besteciler arasında düzenlenen beste yarışmasında " Dans Varyasyonları " adlı Orkestra Süiti eseriyle üçüncülük ödülü alan Ahmet Tamer Topuz Gedik Sanat için bir duo besteledi. Bombasırtı Vakası üzerine yazılan beste  Flüt ve Çello için. Mustafa Kemal Atatürk'ün  ifadesinin kendisindeki hissiyatıyla bestelemiş Ahmet Tamer Topuz bu eseri.

 

İkinci eser, " Karanlıkdere Zeybeği " Bağlama ve Piyano üzerine Hakan Ali Toker tarafından yazılmıştır. Türk makamsal müziğine akortlanmış özel bir piyano ile eserler yorumlayan Toker'in bağlama le birlikte piyano eşliği oldukça merak uyandıran bir bileşim. Hakan Ali Toker " Toker messing around " isimli son çalışmasını geçenlerde piyasaya sürdü. 

 

Üçüncü eserin bestecisi ise bir öğrenci. MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü son sınıf öğrencisi Mustafa Ege Yılmaz tarafından bestelenen eser; Piyano ve Çello üzerine yazılmıştır. Konservatuvar eğitimlerinden başlayarak Türk bestecilerini desteklemek bizim en büyük hedeflerimiz arasındadır.

 

Diğer bestecilerimizin isimleri ve eserleri  ise şu şekildedir.

Selman Ada " Gitti...gitti..." Tenor ve piyano için 

Hasan Uçarsu " Troya'dan Çanakkale'ye Oratoryosu ( Bariton- Soprano Düet / Şuheda Gövdesi )

Evrim Demirel Ninatta Operası'ndan Manni'nin ağıtı ( Mezzosoprano ve Piyano seslendirecek)

Hasan Niyazi Tura Çanakkale Şehitleri Oratoryosu Şehidin Türküsünden bir bölüm

 Onur Türkmen Ağıt ( Keman, çello ve piyano için )

Murat Cem Orhan Mehmet Tevfik Aryası ( Bariton ve piyano için)

Aydın Karlıbel Çanakkale Süiti son bölüm Çanakkale Türküsü