Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Müzik » Renkten Renge Bir Konser: Bukalemun

Renkten Renge Bir Konser: Bukalemun

Renkten Renge Bir Konser: Bukalemun01 Kasım 2019 - 12:11
CRR, 2 Kasım akşamı “Bukalemun Projesi” isimli bir Anadolu rock konserine ev sahipliği yapıyor. “Bukalemun”u enstrümantal müziğinin olanaklarını zorlayan devrimci yaklaşıma sahip şef Hakan Şensoy yönetecek.

Konserin repertuvarında popüler müzik tarihimizde dinleyiciyle aracısız bütünleşebilen parçalardan oluşuyor. Özkan Uğur Sude, Melih Kibar Çoban Yıldızı, Orhan Gencebay Hatasız Kul Olmaz, Samir YazbekWeliWeli Men HobbounWeli (Fesuphanallah), Erkin Koray Estarabim, Özer Şenay Arap Saçı ve Cem Karaca Namus Belası bu eserlerden bazıları.

 

Hakan Şensoy eserlerin düzenlemelerinde; klasik armoniden serializme, minimal anlayıştan postmodern yaklaşıma kadar pek çok kompozisyon tekniğini denemiş. Gerek parçaların başlarına yazılan giriş müzikleri gerekse özgün düzenlemelerde kullanılan kompozisyon teknikleri popüler anlayışla kaynaştırılmış.

 

Nurkan Renda ise her türlü ciddi müzik elemanının tamamen gözetildiği bu yaklaşıma bir klasik gitarist ve rock sanatçısı olarak uçuk ancak bir o kadar da ustaca bir bakış açısı getirmiş.

 

“Biraz renk değiştirelim”

Bukelemun, 2015 yılında Çağ Erçağ ile Hakan Şensoy’un bir konserin program seçimini tartıştıkları sırada; Şensoy’un “Biraz renk değiştirelim” cümlesi üzerine ortaya çıkmış. Nurkan Renda ile görüşmesi üzerine renk değişimi tamamlanmış ve Bukalemun ortaya çıkmış.