Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Müzik » Türk tasarımcılardan Apple Music'e katkı

Türk tasarımcılardan Apple Music'e katkı

Türk tasarımcılardan Apple Music'e katkı05 Ağustos 2019 - 09:08
Dünyanın önde gelen müzik platformlarından biri olan Apple Music, özellikle Türkiye'deki dinleyicilere hitap eden yeni listeler oluşturdu. Liste görsellerini Türk tasarımcıları tasarladı.

Sanatçı Murat Palta : “‘Ortaya çıkardığımız iş, benim için keyifli olduğu kadar heyecanlıydı. Bir sanatçı olarak bu tip durumlarda sağlıklı iletişimin önemini kavrıyorsunuz. Apple Music ekibinin destekleyici ve olumlu yaklaşımı üretken bir sürece destek oldu.”

 

Zirvedekiler: Pop

Grafik Tasarımcısı Erman Yılmaz: "Türkçe Pop doğu ve batı müziğinin çeşitliliğini içerisinde barındıran, zengin altyapılara sahip ve sınırlarını devamlı genişletmeye çalışan bir müzik türü. Kapak tasarımında dekoratif formaların modern yazıyla iç içe geçmesini sağladım ve çeşitliliğe vurgu için bir renk skalası tercih ettim. Apple Music dünyanın farklı bölgelerindeki yerel tasarımcılarla yaptığı işbirlikleri sayesinde dinleyicilerine sadece unutulmaz müzik deneyimi yaşatmakla kalmayıp aynı zamanda yaratıcı kapak tasarımlarıyla da görsel bir şölene imza atıyor. Ürünlerini severek kullandığım bir markayla işbirliği yaptığım için kendimi şanslı ve gururlu hissediyorum. "

 

Zirvedekiler: Türkçe Rap

İllüstrasyon Sanatçısı Selin Çınar: ‘Apple Music ile çalışma şansı yakalamak çok güzel. Bana mail attıkları gün çok heyecanlandım ve hemen yapacağım çalışmayla ilgili hayaller kurmaya başladım. Çocukluğumdan beri yerli yabancı Hip-Hop müzisyenlerini dinleyerek büyüdüğüm için bu çalışmanın “Zirvedekiler:Türkçe Rap" listesi olması beni ayrıca çok heyecanlandırdı. Böyle güzel bir çalışmada beraber ilerlemek beni çok mutlu etti. Çalışma ekibi çok anlayışlı ve sevecendi. O yüzden tasarımın ilerleyişi çok keyifli geçti. Bana ulaştıkları ve benimle çalıştıkları için teşekkür ediyorum.’

 

Zirvedekiler: Türkçe Rock

İlüstratör Burak Şentürk: "Apple Music ekibiyle çalışmak, son derece keyifli ve profesyonel bir deneyimdi. Brief aşamasında benimle paylaştıkları listede, daha önce KÖK grubu için yaptığım albüm kapağını da görünce, beni bu proje için özellikle seçtiklerini anladım ve çok mutlu oldum. Zirvedekiler:Türkçe Rock listesi için yaptığım illüstrasyonda Rock müziğin ruhuna uygun olarak her şeyi ters yüz ettik, ancak bunu renklerin sakinliği ve dengesiyle birleştirdik. Sonuçta ortaya çıkan tasarım hepimizi oldukça memnun etti. Apple Music ekibiyle güzel bir uyum yakaladığımıza inanıyorum, umarım yeniden birlikte çalışma fırsatımız olur."

 

Zirvedekiler: Halk

İllüstratör Hemad Javadzade: "Apple Music ile olan ortaklığımda, Türk halk kültüründe sevgi konusuna odaklanmak için elimden geleni yaptım. Bu çalışma, rivayet biçimindeki kırmızı rengin üzerinde durularak hayali bir alanda bilinen işaretler kullanılarak gösterilmektedir. Lale'yi, bu eserde sevginin simgesi olduğu kadar Türkiye sembolü olarak da kullandım. Akrilik tekniği açısından tuval 45 cm'de 45’tir. Bu işbirliği benim için çok değerli bir deneyim oldu”.

 

2019 yılının başından bu yana Türkiye’de en çok dinlenen sanatçı Ben Fero ve albümü Orman Kanunları da en çok dinlenen albüm. 

Apple Music kullanılmaya başladığından bu yana Türkiye’de en çok dinlenen sanatçı ise Sezen Aksu, ayrıca kendisi bu sene Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçı. 

 

Apple Music kullanılmaya başladığından bu yana Türkiye’de en çok dinlenen 5 şarkının 4 tanesi Türkçe: Heyecani Yok - Gazapizm; Shape of You - Ed Sheeran; Yalniz Çiçek (feat. Emrah Karaduman) - Aleyna Tilki; Geceler - Ezhel; Sen Olsan Bari - Aleyna Tilki 

 

Türkiye’de en hızlı büyüyen tür olan Hip/Rap alanında en çok dinlenen 3 sanatçı: Ezhel, Ben Fero ve Ceza

 

 

Etiketler: Apple Music  müzik  Shazam