Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Sinema » 38. İstanbul Film Festivali başladı

38. İstanbul Film Festivali başladı

38. İstanbul Film Festivali başladı05 Nisan 2019 - 08:04
Dünya sinemasının en yeni örnekleri, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve kült yapıtların aralarında bulunduğu 175 uzun metrajlı ve 11 kısa filmden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşacak.

Festival kapsamında 12 gün boyunca, 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filminin 467 seansta gösteriminin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, atölyeler, konserler ve özel etkinlikler deyer alacak.

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) düzenlenen 38. İstanbul Film Festivali, 4 Nisan Perşembe akşamı Uniq İstanbul’da gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Törene Türkiye sinema dünyasından seçkin isimlerin yanı sıra Edmond filminin Fransız oyuncuları Thomas Solivérès ileLucie Boujenahda katıldı.

 

Sunuculuğunu Cem Davran’ınüstlendiği38. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde festivalin Sinema Ödülleri’nin yanı sıra festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri de takdim edildi.

 

Festivale yüksek katkıda bulunan tema sponsorları Anadolu Efes ve Yapı Kredi’ye, festivalin Dünden Bugüne Türk Klasikleri Özel Gösterim Sponsoru Zurich Sigorta’ya teşekkür plaketlerini İKSV Genel Müdürü Görgün Taner takdim etti. Törende ayrıca İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ve Konaklama Sponsoru The Marmara Collection’a plaketleri sunuldu. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ne, festivale destek veren tüm kurum, kuruluşlar ve hamilere teşekkür edildi.

 

38. İstanbul Film Festivali’nin ilk Sinema Onur Ödülü, 1958’den bu yana yüzü aşkın yapımla Yeşilçam’a star sistemini getiren; izleyiciye “aşkı öğreten adam”, kendisini büyük üne kavuşturan Yaprak Dökümü’yle Samanyolu’ndan, Yeşilçam’ın ilk ortak yapımı Altın Çocuk serisine ve bu yıl festivalde de izleme fırsatı bulacağımız, sinemamızın ilk havacılık filmi Şafak Bekçileri’ne yüzü aşkın yapımı oyunculuğu ve yapımcılığıyla taçlandıran, Türk sinemasının Altın Çocuğu Göksel Arsoy’a sunuldu. Göksel Arsoy’a ödülü Sinema Onur Ödülü sahibi Suzan Avcı tarafından takdim edildi.

 

Festivalin ikinci Sinema Onur Ödülü, 1965’te başlayan kariyerinde Çiçekçi Kız, Buzlar Çözülmeden, Güneşe Giden Yol, Ayrılık Şarkısı, Yarın Çok Geç Olacak, İlk ve Son, Elveda, Senede Bir Gün gibi yüze yakın filmde rol alan, Kartallar Yüksek Uçar dizisindeki karakteriyle ününü pekiştiren ve daha sonra Asmalı Konak, Çemberimde Gül Oya ve Mahpeyker-Kösem Sultan gibi dizilerde rol alarak yeni nesillerin de gönlünde taht kuran Selda Alkor’a sunuldu. Alkor’un ödülü Nurgül Yeşilçay tarafından takdim edildi.

 

38. İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise, sinemaya 1962 yılında kurgucu olarak başlayan ve yüzlerce filmde asistanlık yapan, ilk filmi Endişe ile En İyi Yönetmen ve En İyi Film dahil altı ödül kazanan; sinemamıza yönetmen olarak Altın Palmiye dahil 11 Uluslararası Ödül kazandıran, 23 ulusal ödül kazanan, yakın tarih sinemacısı olarak toplumsal ve ekonomik nedenlerle insanımızın değişimini, kültürel çatışmaları beyazperdeye aktaran, doğa-insan çatışmasını sinemaya en iyi aktaran ve 1994’te Amerikalı filmiyle Türk sinemasına yeni bir soluk getiren Şerif Gören’e sunuldu. Şerif Gören’e ödülü Kadir İnanır tarafından takdim edildi.